Pizzeria Betania

Logo Betania

Nasza Pizza

Historia ich nazwy

Pizzeria w Częstochowie to jedyna taka pizzeria na świecie, jedną z jej cech jest bardzo skromne menu, bazuje na pięciu głównych pizzach, które symbolizują 5 kamieni z Medjugorie. Nazwy pizzy nawiązują do miejsc, które warto poznać i odwiedzić, dlatego „Jadę do …”. Wierzymy że zwykła wizyta na dobrej pizzy może być początkiem pięknej przygody i nowej przyjaźni z Matką, która cierpliwie na Ciebie czeka.

Nasze pizze są tworzone jedynie z najwyższej jakości składników, sprowadzanych regularnie ze słonecznej Italii.

** D.O.P. – oznaczenie Denominazione di Origine Protteta (Chroniona nazwa pochodzenia).

Betania Pizza Częstochowa

Pizza Częstochowa / Focaccia

Jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego i główny cel pielgrzymów w Polsce – Jasna Góra i cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. O uzdrowieniach za sprawą obrazu mówi się od setek lat – „Księga cudów”, przechowywana w archiwum jasnogórskim, zawiera opis 1070 cudów i otrzymanych łask. A to tylko część z wielu niezwykłych wydarzeń, które miały tu miejsce.

Ciekawostka: w trakcie II wojny światowej klasztor miał zostać zbombardowany przez Niemców. Jednak aż trzy wysłane eskadry nie były w stanie dolecieć do wyznaczonego do zrzucenia bomb miejsca. Choć sprawa do tej pory nie została wyjaśniona, wiele osób wierzy, że to właśnie interwencja Matki Boskiej Częstochowskiej.
Niech fragment tej niezwykłej historii, zaprowadzi Cię przed jasnogórski ołtarz.

Starter Częstochowa

Oliwa czosnkowa, rozmaryn, czosnek, parmigiano D.O.P.**, sól

Pizza Częstochowa / Focaccia

Jadę do Medjugorie / Margarita

Medjugorie to wyjątkowe miejsce na mapie pielgrzymek z całego świata. Mała miejscowość w Bośni i Hercegowinie, stała się tłem dla wielkich duchowych wydarzeń. Sześciorgu dzieciom wielokrotnie ukazała się Maryja i objawienia te trwają do dziś.

„Kochane dzieci, módlcie się, abyście mogły wzrastać duchowo i być bliżej Boga; wręczam wam pięć kamieni, które symbolizują broń przeciwko waszemu potężnemu Goliatowi. Dzięki nim będziecie mogły wygrać każdą bitwę” – w trakcie jednego z objawień Matka Boża wskazała na pięć symbolicznych „kamieni”, które umocnią w wierze i pomogą wygrać walkę ze złem. Są nimi: Eucharystia, Spowiedź święta, Słowo Boże, Post, Modlitwa różańcowa.

Niech fragment tej niezwykłej historii, stanie się początkiem Twojej duchowej pielgrzymki po wszystkich orędziach przekazanych przez Maryję w Medjugorie.

Składniki pizzy Jadę do Medjugorie

Pomodoro S. Marzano D.O.P.**, mozzarella Fior di Latte, parmigiano D.O.P.**, bazylia

Pizza Jadę do Medjugorie / Margarita

Jadę do Lourdes / Capriciosa

Francuskie Lourdes jest miejscem kultu Maryi, do którego każdego roku przybywa ok. 6 mln pielgrzymów. Dlaczego właśnie tam? Pragnieniem wierzących jest uzdrowienie ciała i duszy.

W 1858 roku 14-letniej Bernadette Soubirous aż 18 razy ukazała się „Piękna Pani”, przedstawiająca się jako „Niepokalane poczęcie”. Maryja mówiła wówczas: „Pokutujcie i módlcie się do Boga o nawrócenie grzeszników”. W trakcie objawień, Matka Boża wskazała nastolatce także miejsce w grocie Massabielle, będące źródłem uzdrawiającej wody. Woda ta stała się znakiem cudownej łaski Bożej – tysiące osób, które obmyły się nią, zostały w niewytłumaczalny naukowo sposób uzdrowione z różnych chorób i dolegliwości.

Niech fragment tej niezwykłej historii, stanie się początkiem Twojej duchowej pielgrzymki po cudach dokonanych za pośrednictwem Maryi w Lourdes.

Składniki pizzy Jadę do Lourdes

Pomodoro S. Marzano D.O.P.**, szynka, pieczarki, mozzarella Fior di Latte, parmigiano D.O.P.**

Pizza Jadę do Lourdes / Capriciosa

Jadę do Fatimy / 4 sery

Fatima to kolejny, niezwykle ważny dla historii kościoła, kierunek pielgrzymów z całego świata. W tym portugalskim mieście w 1917 roku, troje dzieci: Franciszek, Hiacynta i Łucja, było świadkami objawień Matki Bożej. Ukazująca się kilkukrotnie Maryja przekazała im trzy Tajemnice Fatimskie.

Pierwsza ukazuje wizję piekła, do którego idą dusze grzeszników, druga nawołuje do odprawiania nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi i zapowiada wybuch II wojny światowej, a trzecia, ogłoszona dopiero w 2000 roku przez św. Jana Pawła II, przedstawia m.in. wizję świata po wojnie oraz męczeńską śmierć Ojca Świętego, duchownych i osób świeckich.

W trakcie jednego z objawień fatimskich dokonał się tzw. Cud Słońca, który był widziany przez ok. 60 tysięcy osób. W jednym momencie chmury rozstąpiły się, przestał padać deszcz i pojawiło się „słońce, które zaczęło wirować na niebie”.

Składniki pizzy Jadę do Fatimy

Mozzarella Fior di Latte, gorgonzola, kozi ser, parmigiano D.O.P.**, konfitura z czerwonej cebuli, rukola

Pizza Jadę do Fatimy / 4 sery

Jadę do San Giovanni Rotondo / Gruszka

San Giovanni Rotondo to włoskie miasto związane z życiem Ojca Pio – stygmatyka, świętego Kościoła katolickiego. Według historii z 1918 roku, u ojca Pio pojawiło się pięć krwawiących ran na ciele, znajdujących się w miejscach ran Jezusa Chrystusa, zadanych mu podczas ukrzyżowania. Stygmaty towarzyszyły Ojcu Pio do końca życia – mimo to sprawował swoje duszpasterskie obowiązki, modlił się i założył szpital o nazwie „Dom Ulgi w Cierpieniu”, który działa do dziś.

Jako przewodnik duchowy wskazywał na pięć zasad wzrostu duchowego: cotygodniową spowiedź, codzienne przyjmowanie Komunii Świętej, duchowe czytanie, medytację oraz rachunek sumienia. Według relacji wielu osób, Ojciec Pio potrafił porozumiewać się z Aniołami Stróżami, a krew wypływająca z jego stygmatów pachniała jak perfumy lub kwiaty. Co niesamowite, w chwili śmierci mistyka stygmaty zniknęły, nie pozostawiając żadnych blizn.

Niech fragment tej niezwykłej historii, stanie się początkiem Twojej duchowej pielgrzymki po historii życia i cudów Ojca Pio.

Składniki pizzy Jadę do San Giovanni Rotondo

Parmigiano D.O.P.**, prosciutto crudo, mascarpone, mozzarella Fior di Latte, gruszka karmelizowana w miodzie

Pizza Jadę do San Giovanni Rotondo / Gruszka

Jadę do Neapolu / Salami

Neapol, poza byciem stolicą najlepszej pizzy na świecie, kojarzy nam się z miejscem urodzenia słynnego księdza Dolindo Ruotolo. Jest on autorem modlitwy zawierzenia „Jezu, Ty się tym zajmij!”, która oznacza całkowite zawierzenie wszystkich spraw Jezusowi.

Ksiądz Dolindo wyraźnie słyszał głos Chrystusa, który przemawiał w jego sercu, miał również wizje Maryi i Aniołów. Spotkania z Jezusem dawały mu siłę do trwania w wierze, mimo prześladowań i cierpienia. Mistyczne przeżycia były inspiracją do napisania aż 33 tomów komentarzy biblijnych oraz licznych dzieł teologicznych.

Niech fragment tej niezwykłej historii, stanie się początkiem Twojej duchowej pielgrzymki po dziełach i historii życia księdza Dolindo.

Składniki pizzy Jadę do Neapolu

Pomodoro S. Marzano D.O.P.**, mozzarella Fior di Latte, salami picante*, mascarpone, parmigiano D.O.P.**, rukola
// *opcje: łagodna – salami napoli

Pizza Jadę do Neapolu / Salami

Wariacje na słodko

Składniki pizzy Do Serca

Oliwa, nutella, pistacje, mascarpone

Pizza Do Serca / Na słodko

Pizza Do Serca / Na słodko

Ostatnia z naszych propozycji jest dedykowana dzieciom oraz dorosłym uwielbiającym słodkości. Jej głównym składnikiem jest oryginalna Nutella, produkowana przez markę Ferrero. Co ciekawe, założyciel firmy – Michele Ferrero, poświęcił ją Matce Bożej z Lourdes. Każdego roku, wspólnie z menadżerami wysokiego szczebla, odbywał on pielgrzymkę do tego wyjątkowego miejsca. Świadectwem wiary są jego słowa: „Sukces Ferrero zawdzięczamy Matce Bożej z Lourdes, bez Niej możemy niewiele”.

Jeśli masz dziś gorszy dzień, przytłaczają Cię trudy i krzyże codzienności, zawierz swoje problemy Synowi Bożemu: „Jezu, Ty się tym zajmij! Ufam Tobie!” i na osłodę przekąś coś pysznego. Zapewniamy – ta pizza idzie przez żołądek, prosto do serca!